Medibothnia 2 -ryhmät

Referenssiryhmä Puheenjohtaja: Alice Lillas
Andersson Örjan  Rehtori Novia orjan.andersson@novia.fi
Björklund Lars  Sosiaali- ja terveyslautakunnan puheenjohtaja Pietarsaaren kaupunki
Sosiaali- ja terveysvirasto
lars.bjorklund@optimaedu.fi
Honga Göran Johtaja Vaasan sairaanhoitopiiri goran.honga@vshp.fi
Häyry Tomas Kaupunginjohtaja Vaasan kaupunki tomas.hayry@vaasa.fi
Kekäle Tauno  Rehtori VAMK elisabeth.malka@puv.fi
Kujanpää Raija  Kaupunginhallituksen puheenjohtaja Vaasan kaupunki raija.kujanpaa@vaasa.fi
Lillas Alice  Kuntayhtymähallituksen puheenjohtaja SÖFUK alice.lillas@korsholm.fi
Olsio Anna-Greta  Kuntayhtymähallituksen jäsen Rannikko Pohjanmaan sosiaali- ja perusterveydenhuollon kuntayhtymä ag.olsio-tuisku@luukku.com
Westman Märta-Lisa  Kuntayhtymähallituksen varapuheenjohtaja SÖFUK marta-lisa.westman@multi.fi

 

Referenssiryhmä koostuu päämiesten ja ammattikorkeakoulujen edustajista sekä sosiaali- ja terveydenhuollon toimijoista. Referenssiryhmän tehtäväna on luoda alueeellinen ja poliittinen ANKKUROITUMINEN Medibothnia-hankkeelle sekä palautteen antaminen operatiivisissa elimissä asetetuille tavoiteille. Referenssiryhmä kokoontuu 2-3 kertaa vuodessa.

 

Ohjausryhmä Puheenjohtaja: Jukka Kentala
Heir Kjell  Hallintopäällikkö Novia kjell.heir@novia.fi
Honga Göran Johtaja Vaasan sairaanhoitopiiri goran.honga@vshp.fi
Karp Ulrica  Johtaja SÖFUK ulrica.karp@sofuk.fi
Kentala Jukka Perusturvajohtaja Vaasan kaupunki jukka.kentala@vaasa.fi
Knookala Christina Sivistystoimenjohtaja Vaasan kaupunki christina.knookala@vaasa.fi
Malka Elisabeth  Vararehtori VAMK elisabeth.malka@puv.fi
Nyman Jonas
Toimitusjohtaja Kiinteistö Oy Palosaaren Kampus jonas.nyman@bumateam.fi
Rajaniemi Varpu  Aluekehitysjohtaja Pohjanmaan liitto varpu.rajaniemi@obotnia.fi
Niklas Ulfvens Kehittämis- ja elinkeinopäällikkö Pohjanmaan liitto niklas.ulfvens@obotnia.fi
Vikberg-Grönlund Marina  Talousjohtaja SÖFUK marina.vikberg-gronlund@sofuk.fi

 

Ohjausryhmä vastaa hankkeen täytäntöönpanosta ja antaa suuntaviivat kehittämistoiminnalle hankeorganisaation ehdotusten perusteella. Ohjausryhmä kokoontuu operatiivisenä elimenä 5-6 kertaa vuodessa.